tunnetila: tyytyväisyys

Siihen ei isoa muutosta tarvita, kun aivot alkavat jo toimia eri tavalla.
Kun työpäivän aikana huomaan ajatusten kiertävän kehää, otan läppärin ja siirryn toiseen tilaan työskentelemään. Ajatus alkaa heti kulkemaan paremmin,
Toimistolla siirryn avotilasta huoneeseen, missä saan laitettua oven kiinni ja pääsen keskittymään rauhassa. Kotona etätöissä ollessani siirryn koneen kanssa hetkeksi hommiin olohuoneen sohvalle, tai jos aikaa on, vetäisen lämmintä päälle ja käyn 10 minuutin happihyppelyllä. Pää selkeytyy heti ja ajatus juoksee eri tavalla.
Paras aivojen tuuletus on kuitenkin etätyö jossain ihan muualla kuin kotona. Olin viime viikolla kolmen päivän työmatkalla Tallinnassa ja jestas miten ihanaa se oli! Tein 13 tunnin työpäiviä, mutta kun töiden lomassa kävi lounaalla kivoissa paikoissa ja illalla pääsi hotellissa poreammeeseen (kyllä, huoneessani oli oma kylpyamme johon sai poreet!!!), niin välillä tuntui kuin lomalla olisi ollut.

neule Samuji, samettihousut Archetype, virkattu kassi Hálo, nilkkurit Pomar (saatu), korvikset Lumoava (saatu)

Teen paljon töitä kotona, mutta tämän kevään virkistykseksi olen alkanut miettiä muitakin vaihtoehtoja. Jos teillä on vinkata kivoja etätyötiloja Helsingin keskustan tuntumasta, niin laittakaa viestiä! Pienikin ympäristönvaihdos tuntuu tähän hetkeen jotenkin tärkeältä.
Myös yksi superkivalta tuntuva ajatus olisi yhteinen työpäivä ystävän kanssa. Ensin yhteistä aamiaista, sen jälkeen vetäytyminen omiin oloihin töiden pariin. Yhteinen lounas, lisää töitä, ja työpäivän päätteeksi vaikka iltapäiväkahvit yhdessä. Ai että tuollainen päivä kuulostaisi kivalta!
Muistelen edelleen kaiholla maailman kivointa etätyöviikkoa, jonka vietin vuosi sitten Iina kanssa Lohja Spassa (kaupallinen yhteistyö). Nuo kolme etätyöpäivää Karjalohjalla olivat niin onnistuneet työsuoritteineen, hiihtämisineen ja avantodippauksineen, että olen siitä asti halunnut etäilemään sinne uudestaan.


Helpoin vaihtoehto aivojen tuulettamiseen kesken työpäivän olisi päättää, että käy vaikka edes joka toinen päivä lounaalla jossain kodin ulkopuolella. Siinä saisi samalla vähän raitista ilmaa ja pääsisi istumaan valmiiseen pöytään. Samalla myös tukisi paikallisia ravintoloita, mikä on tässä ajassa todella tärkeää.
Olen niin kyllästynyt siihen, että istun lautanen sylissä keittiönpöydän ääressä ja teen samalla töitä. Työpäiviin tarvitaan kunnollisia taukoja, eikä lounastaukoa ole tarkoitettu työntekoon. Ei ihmekään että on työpäivän jälkeen uupunut jos ei pidä päivän aikana yhtään kunnollista breikkiä.
Edessä on pitkä kevät, joka tarjoaa hyvän mahdollisuuden uusien, parempien, työrutiinien kehittämiseen.
Lounaita kodin ulkopuolella, kunnollisia taukoja työpäivään ja ehkäpä etätöitä jossain virkistävässä ympäristössä. Kuulostaa kyllä niin inspiroivalta, että tätä on pakko alkaa lähteä toteuttamaan heti ensi viikolla!
Kuvat minusta: Iina/ MouMou
Mahtava idea! Sorrun samaan etätyöpäivinä, vaikka kunnon tauko tekisi hyvää. 😅
Meidän pitää taas ottaa yhteinen työpäivä jossain kivassa paikassa johonkin väliin. <3
Ehdottomasti kannattaa pitää tauoista huolta! <3 Yhden edellisen työpaikan kulttuuriin kuului, että kahvit juodaan työn ohessa ja osa teki kipeänäkin töitä kotoa käsin. Tauot tekee hyvää keskellä päivää ja varsinkin, jos ehtii ulkoilla hieman! Kotona tuli sen sijaan pidettyä aina oikeanpituiset tauot ja laitoin hälytyksen puhelimeen, et varmasti pitää tarpeeksi pitkän tauon. 🙂 Ympäristön vaihdos kesken päivää tekee todellakin hyvää luovuudelle ja jaksamiselle.
Tauot puhelimeen on tosi hyvä idea! Taidan ottaa siitä mallia, kiitos vinkistä. Myönnän olevani myös itse niitä tyyppejä, jotka tekee töitä kotona sairaana. Tiedän ettei saisi, eikä etenkään kannattaisi, mutta kun en jaksa vain maata, niin tartun tosi helposti läppäriin ja kun huomaan että viestejä on tullut, alan vastaamaan niihin ja hoitamaan asioita. Siinä olisi mulla kyllä parantamisen varaa.
Ihana, että vinkistä oli apua! ❤️ Se on paras keino siihen, et ei ala tauolla tekemään töitä, vaan pitää tarpeeksi pitkän tauon, kuten kuuluukin. 😊 Mie tein myös alussa vähän paineen takia sairaana töitä, mut huomasin, et virheitä tulee paljon helpommin ja flunssa kesti aina jonkun viisi päivää. Kun lopetin sen eli en tehnyt töitä sairaana, vaan lepäsin ja katsoin vaikka ohjelmia mikä ei vaatinut ajattelua tms rennompaa settiä, niin flunssat kesti maksimissaan kolme päivää. Hankala on olla tekemättä, samaistun ihan täysin! Miulla ainakin tulee sellainen ”syyllisyydentunne”, vaikka ethän sinä voi mitään sille, jos sairastut. 🤷🏻♀️ Ainakin omalla kohdalla totesin, et parempi sairastaa ja olla tekemättä töitä sairaana, niin ei tarvi korjata mahdollisia virheitä myöhemmin, eikä flunssa kestä niin kauan. 😊
Se on just näin! Muistan aina kun minulla murtui kyynärpää. En pystynyt liikuttamaan murtunutta kättä enkä vasemman käden sormia. Yritin kuitenkin kivuista huolimatta olla töissä ja yritin kirjoittaa sähköposteja pelkästään oikean käden sormilla. Siitä ei tullut yhtään mitään ja olin työpäivien jälkeen aivan puhki kivusta, koko kropan hälytystilassa olemisesta ja siitä, kun yritin tehdä töitä vaikken siihen fyysisesti enkä henkisesti pystynyt. Lopulta ystävieni painostuksesta soitin lääkärille ja kerroin ettei työn tekeminen nyt oikein onnistu. Lääkäri oli ihan kauhuissaan: ”Hupsis, unohdin antaa sinulle sairauslomaa! Onneksi soitit etkä vaan väkisin tehnyt töitä!” Olin lopulta muistaakseni kolme viikkoa sairauslomalla ennen kuin vasemman käden sormet alkoivat taas toimia niin, että niillä pystyi kirjoittamaan. Mutta ilman ystävien painostusta en olisi edes tajunnut, että minun olisi pitänyt olla oikeasti sairauslomalla.